Női egészség

EXTRA SZABADNAP SZŰRÉSÉRT CSERÉBE
A Roche Magyarország elkötelezett támogatója a női egészség témakörének. Szeretnénk, ha megmenthetnénk 2000 nőt, aki emlőrákban és 500 nőt, aki méhnyakrákban meghal minden évben! Ehhez elengedhetetlen, hogy a szűrések száma növekedjen, amiért összefogással és minimális energiával mindannyian tehetünk! A Roche 2022 októbere óta extra szabadnapot ad minden kollégának, aki részt vesz emlő és/vagy HPV szűrésen, illetve férfiak esetén urológiai szűrésen. A szűréssel megelőzhetjük egy komoly betegség kialakulását, így az extra szabadnappal fejezzük ki hálánkat kollégáink felé, amiért vigyáznak az egészségükre. Szeretnénk más vállalatokat is erre buzdítani és egy mozgalmat indítani. Szeretnénk, ha minél több hazai vállalat tenné meg ezt a kis lépést, ebben pedig szívesen segítünk, legyen szó akár oktató anyagokról, adatokról vagy előadásról a témában! Jelentkezzetek ti is! ([email protected]) A betegségterületekről részletek lentebb!
A méhnyakrák szinte minden esetben (99%) a magas kockázatú humán papillomavírus (high risk HPV, hrHPV) fertőzéshez köthető, amely egy rendkívül gyakori vírus. Bár a legtöbb HPV-fertőzés spontán megszűnik, és nem okoz tüneteket, a tartós fertőzés nőknél méhnyakrákot okozhat. Világszerte a méhnyakrák a negyedik leggyakoribb rák a nők körében. 2018-ban becslések szerint 570 000 nőnél diagnosztizáltak méhnyakrákot, és körülbelül 311 000 nő halt bele a betegségbe (1). Magyarországon a Magyar Nemzeti Rákregiszter adatai szerint a méhnyakrákos megbetegedések száma évente 1000-1100 eset körül van a nők között, így még mindig ez a nyolcadik leggyakoribb daganatos megbetegedés. Méhnyakrákban csekély ingadozással évente mintegy 420-an halnak meg (2).
A méhnyakrák a tumorok egyik legsikeresebben kezelhető formája, korai felismerés és hatékony ellátás esetén.
Az Egészségügyi Világszervezet által 2020-ban elfogadott, a méhnyakrák mint közegészségügyi probléma megszüntetésére irányuló globális stratégia átfogó megközelítést ajánl a méhnyakrák megelőzésére és kezelésére.
A hatékony elsődleges (HPV-oltás) és másodlagos (a méhnyakrák rizikójának megállapítása hatékony szűrőteszttel) prevenciós eljárásokkal megelőzhető a legtöbb méhnyakrákos eset.
A Roche elkötelezett a WHO céljai mellett; egy olyan világ elhozatalában, ahol egyetlen nő sem hal bele ebbe a megelőzhető betegségbe.
Az emlőrák a második leggyakoribb rák a világon, becslések szerint 2020-ban 2,09 millió új esetet regisztráltak (7). Az emlőráknak három típusa van, a daganatsejtek felszínén elhelyezkedő receptorfehérjék
Bővebb információkat a betegségről
:quality(90)/)
Az ovarium tumorok a nőgyógyászati daganatok legrosszindulatúbb csoportját képezik. A rosszindulatú petefészek daganatok kb. 90%-a carcinoma. Az ovarium tumor az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, 55 és 60 év között a leggyakoribb. Tekintettel arra, hogy ma még egyetlen olyan ovarium rákmegelőző állapot sem ismert, amelyre egy hatékony szűrőprogramot lehetne építeni, mindössze a daganat korai stádiumában történt felismerésétől várhatunk a betegség kimenetelére vonatkozóan "kedvező" változást. Magyarországon évente 1200 új daganatos megbetegedéssel és 600, a daganat következtében bekövetkezett halálesettel számolhatunk.
A HE4 és a CA 125 kombinált alkalmazása a ROMA (Ovarian Malignancy Risk Algorithm) segítségével növelhető a petefészekrák kockázatbecslésének érzékenysége és specificitása. A ROMA algoritmus érzékenysége magasabb, mint a CA 125 önmagában: Tíz petefészekrákos nő közül a ROMA eggyel több beteget azonosít, mint a CA 125 önmagában (érzékenység: ROMA 90% vs. CA 125 79%) (7).
A ROMA algoritmus érzékenyebb és specifikusabb az I/II. stádiumú petefészekrák kimutatásában, mint a CA 125 önmagában (8).
:quality(90)/)
A meddőség a gyermekre vágyó párok mintegy 15–20%-át érinti Magyarországon. A női meddőség kivizsgálásához a Roche többféle tesztet biztosít, többek között a petefészkek funkcionális vizsgálatához, fertőző betegségek kimutatásához és pajzsmirigy-tesztek elvégzéséhez. Az in vitro megtermékenyítés (IVF) szakaszában az Elecsys AMH Plus tesztje értékes információkkal szolgálhat a stimulációs protokoll kiválasztásához és a stimuláció hatékonyságának nyomon követéséhez.
Az AMH a petefészek funkcionális vizsgálatának fontos szérummarkere. A szérum AMH szintje viszonylag stabil marad a menstruációs ciklus alatt, és a ciklus bármely napján mérhető. Az AMH megbízható marker a kontrollált petefészek stimulációra adott válasz előrejelzésére, ezért prognosztikai információkkal egészítheti ki a kezelést kérő meddő párok tanácsadási és tervezési folyamatát.
Az Elecsys AMH Plus mennyisége megfeleltethető az antrális tüszők számával (6), és alacsony detektálási küszöbértékkel (0.010 ng/mL) rendelkezik. Az Elecsys AMH Plus továbbá felhasználható a Ferring (Rekovelle) follitropin delta egyedi adagolásának beállítására.
Az AMH Plus tesztünkről
Meddőséget több szexuális úton terjedő fertőzés is okozhat. Ezekről lejjebb tájékozódhat bővebben.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) igen gyakori endokrin betegség, amely a nők minden korosztályát érinti, és amely reproduktív, anyagcsere- és pszichológiai következményekkel jár.1
A PCOS diagnosztizálása jellemzően a Rotterdami Kritériumok alapján történik, amely magában foglalja a policisztás ovárium morfológiát (PCOM), a hiperandrogenizmust és az oligo/anovulációt.1
:quality(90)/)
:quality(90)/)
A betegséget nehéz diagnosztizálni, mivel a PCOS nagyon változatos tüneteket produkál, és a tünetek hasonlóak más klinikai állapotok tüneteihez.2,3
:quality(90)/)
A vizsgálatokra való hosszú várakozási idő, valamint a megfelelő intézmények megtalálása a PCOS késői vagy elmulasztott diagnózisát eredményezhetik.3
:quality(90)/)
Az ellátáshoz kapcsolódó költségek és a PCOS-hez kapcsolódó társbetegségek kezelése jelentős gazdasági terhet ró az egészségügyi rendszerre.4,5
:quality(90)/)
A policisztás ovárium morfológia (PCOM) azonosítására jelenleg a transzvaginális ultrahang (TVS) az elfogadott módszer, jóllehet ez a módszer nem minden nő számára alkalmas és nem minden rendelőben érhető el.1