A méhnyakrák szinte minden esetben (99%) a magas kockázatú humán papillomavírus (high risk HPV, hrHPV) fertőzéshez köthető, amely egy rendkívül gyakori vírus. Bár a legtöbb HPV-fertőzés spontán megszűnik, és nem okoz tüneteket, a tartós fertőzés nőknél méhnyakrákot okozhat. Világszerte a méhnyakrák a negyedik leggyakoribb rák a nők körében. 2018-ban becslések szerint 570 000 nőnél diagnosztizáltak méhnyakrákot, és körülbelül 311 000 nő halt bele a betegségbe (1). Magyarországon a Magyar Nemzeti Rákregiszter adatai szerint a méhnyakrákos megbetegedések száma évente 1000-1100 eset körül van a nők között, így még mindig ez a nyolcadik leggyakoribb daganatos megbetegedés. Méhnyakrákban csekély ingadozással évente mintegy 420-an halnak meg (2).
A méhnyakrák a tumorok egyik legsikeresebben kezelhető formája, korai felismerés és hatékony ellátás esetén.
Az Egészségügyi Világszervezet által 2020-ban elfogadott, a méhnyakrák mint közegészségügyi probléma megszüntetésére irányuló globális stratégia átfogó megközelítést ajánl a méhnyakrák megelőzésére és kezelésére.
A hatékony elsődleges (HPV-oltás) és másodlagos (a méhnyakrák rizikójának megállapítása hatékony szűrőteszttel) prevenciós eljárásokkal megelőzhető a legtöbb méhnyakrákos eset.
A Roche elkötelezett a WHO céljai mellett; egy olyan világ elhozatalában, ahol egyetlen nő sem hal bele ebbe a megelőzhető betegségbe.
Az emlőrák a második leggyakoribb rák a világon, becslések szerint 2020-ban 2,09 millió új esetet regisztráltak (7). Az emlőráknak három típusa van, a daganatsejtek felszínén elhelyezkedő receptorfehérjék
Bővebb információkat a betegségről
Az ovarium tumorok a nőgyógyászati daganatok legrosszindulatúbb csoportját képezik. A rosszindulatú petefészek daganatok kb. 90%-a carcinoma. Az ovarium tumor az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, 55 és 60 év között a leggyakoribb. Tekintettel arra, hogy ma még egyetlen olyan ovarium rákmegelőző állapot sem ismert, amelyre egy hatékony szűrőprogramot lehetne építeni, mindössze a daganat korai stádiumában történt felismerésétől várhatunk a betegség kimenetelére vonatkozóan "kedvező" változást. Magyarországon évente 1200 új daganatos megbetegedéssel és 600, a daganat következtében bekövetkezett halálesettel számolhatunk.
A HE4 és a CA 125 kombinált alkalmazása a ROMA (Ovarian Malignancy Risk Algorithm) segítségével növelhető a petefészekrák kockázatbecslésének érzékenysége és specificitása. A ROMA algoritmus érzékenysége magasabb, mint a CA 125 önmagában: Tíz petefészekrákos nő közül a ROMA eggyel több beteget azonosít, mint a CA 125 önmagában (érzékenység: ROMA 90% vs. CA 125 79%) (7).
A ROMA algoritmus érzékenyebb és specifikusabb az I/II. stádiumú petefészekrák kimutatásában, mint a CA 125 önmagában (8).
A meddőség a gyermekre vágyó párok mintegy 15–20%-át érinti Magyarországon. A női meddőség kivizsgálásához a Roche többféle tesztet biztosít, többek között a petefészkek funkcionális vizsgálatához, fertőző betegségek kimutatásához és pajzsmirigy-tesztek elvégzéséhez. Az in vitro megtermékenyítés (IVF) szakaszában az Elecsys AMH Plus tesztje értékes információkkal szolgálhat a stimulációs protokoll kiválasztásához és a stimuláció hatékonyságának nyomon követéséhez.
Az AMH a petefészek funkcionális vizsgálatának fontos szérummarkere. A szérum AMH szintje viszonylag stabil marad a menstruációs ciklus alatt, és a ciklus bármely napján mérhető. Az AMH megbízható marker a kontrollált petefészek stimulációra adott válasz előrejelzésére, ezért prognosztikai információkkal egészítheti ki a kezelést kérő meddő párok tanácsadási és tervezési folyamatát.
Az Elecsys AMH Plus mennyisége megfeleltethető az antrális tüszők számával (6), és alacsony detektálási küszöbértékkel (0.010 ng/mL) rendelkezik. Az Elecsys AMH Plus továbbá felhasználható a Ferring (Rekovelle) follitropin delta egyedi adagolásának beállítására.
Az AMH Plus tesztünkről
Meddőséget több szexuális úton terjedő fertőzés is okozhat. Ezekről lejjebb tájékozódhat bővebben.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) igen gyakori endokrin betegség, amely a nők minden korosztályát érinti, és amely reproduktív, anyagcsere- és pszichológiai következményekkel jár.1
A PCOS diagnosztizálása jellemzően a Rotterdami Kritériumok alapján történik, amely magában foglalja a policisztás ovárium morfológiát (PCOM), a hiperandrogenizmust és az oligo/anovulációt.1
A betegséget nehéz diagnosztizálni, mivel a PCOS nagyon változatos tüneteket produkál, és a tünetek hasonlóak más klinikai állapotok tüneteihez.2,3
A vizsgálatokra való hosszú várakozási idő, valamint a megfelelő intézmények megtalálása a PCOS késői vagy elmulasztott diagnózisát eredményezhetik.3
Az ellátáshoz kapcsolódó költségek és a PCOS-hez kapcsolódó társbetegségek kezelése jelentős gazdasági terhet ró az egészségügyi rendszerre.4,5
A policisztás ovárium morfológia (PCOM) azonosítására jelenleg a transzvaginális ultrahang (TVS) az elfogadott módszer, jóllehet ez a módszer nem minden nő számára alkalmas és nem minden rendelőben érhető el.1
Könnyen hozzáférhető, pontos és megbízható módszert kínál a PCOM azonosítására a PCOS-diagnózis részeként. 6,7
Képes azonosítani a PCOM-et, és lehetővé teszi a PCOS pontos és korai diagnosztizálását, ami potenciálisan csökkenti a súlyos társbetegségek, például a 2-es típusú diabétesz és a meddőség kialakulásának kockázatát, ezért segíthet a hosszú távú költségek csökkentésében. 8,9
A ‘Food for Thought’ rendezvényen Prof. Joop Laven részletesen bemutatta a policisztás ovárium szindróma diagnózisát és az AMH teszt használatát. Ms. Ferreira pedig megosztotta a személyes tapasztalatát a PCOS-sel, mint érintett, aminek köszönhetően betekintést nyerhettünk a betegség okozta nehézségekbe.
Ha nem tudott résztvenni ezen az online találkozón,
A videó angol nyelvű
Látogasson el a
Referenciák:
1. Teede HJ et al. Fertil Steril. 2023;120(4):767-793.
2. Barthelmess, E.K. et al., Front Biosci (Elite Ed)., 2014; 6(1):104-119.
3. Gibson-Helm M. et al., J Clin Endocrinol Metab., 2017; 102(2):604-612.
4. Azziz R. et al. J Clin Endocrinol Metab 2005; 90(8):4650-4658.
5. Ding, T. et al. Hum Reprod., 2018; 33(7):1299-1306.
6. Dietz de Loos, A. et al. Fertil Steril . 2021;116(4):1149-1157.
7. Anti-Müllerian hormon tesztleírás
8. Knowler, W.C. et al., N Engl J Med., 2002; 346(6):393-403.
9. Palomba, S. et al., Hum Reprod., 2008; 23(3)42-50.
10. ESHRE ajánlás: Teede HJ Human Reproduction, 2023 38(9):1655–1679, https://doi.org/10.1093/humrep/dead156
A preeclampsia (PE) a terhesség súlyos, több szervet érintő szövődménye, amely a terhességek 3-5%-ában fordul elő, ezzel világszerte az anyai és perinatális morbiditás és mortalitás egyik vezető oka. Az Elecsys sFlt-1 és Elecsys PlGF teszt segítségével 1 hétre kizárható vagy 4 hétre megerősíthető a preeclampsia magas kockázata (3).
A Down-szindróma és a gyakori számbeli kromoszóma-rendellenességek szűrésének hatékony módszere az első trimeszteri kombinált szűrés, amely a magzati tarkóredő és két biokémiai marker (szabad béta hCG és PAPP-A) mérésén alapul. Az Elecsys szabad béta hCG és PAPP-A teszteket a Fetal Medicine Foundation (FMF) első trimeszteri szűrésre jóváhagyta (4).
A nem invazív prenatális teszt (Non-invasive prenatal testing, NIPT), az anyai vérplazmában keringő sejtmentes, magzati eredetű DNS (cell-free DNA, cfDNA) vizsgálatán alapuló szűrővizsgálat. A Harmony Prenatal Teszt a várandósság 10. hetétől használható, és csak egy egyszerű vérvétel szükséges hozzá. A Harmony Prenatal teszt során a magzati DNS-frakció pontos meghatározása mellett ad eredményt a 21-es triszómia (Down-szindróma) és más gyakori magzati aneuploidiák, (13-as és 18-as triszómia) valószínűségéről is. A teszt magas kimutatási aránya (> 99%-os detektálási arány Down-szindróma esetén) és alacsony fals pozitivitási aránya (kevesebb, mint 1:1000 a 21-es, a 18-as és a 13-as triszómia esetén) megnyugvással szolgál mind a kismamának mind a kezelőorvosának (5). A Harmony Prenatal teszt eredményeit kiterjedt klinikai bizonyítékok is igazolják, amelyek több mint 250 000 minta értékeléséből születtek. A Harmony Prenatal Test több mint 100 országban érhető el, és világszerte több mint 1,8 millió terhesség klinikai ellátásának irányítására használták.
2016-ban a WHO 376 millióra becsülte az új fertőzések számát az alábbi négy kórokozó egyikével: Chlamydia trachomatis (127 millió), Neisseria gonorrhoeae (87 millió), Treponema pallidum, azaz syphilis (6.3 millió) és Trichomonas vaginalis (156 millió). (9) A genitális herpesz (herpes simplex virus type 2 [HSV-2]) a becslések alapján 491.5 millió embert érint, nagyjából a Föld népességének 13%-át. (10) A laboratóriumoknak jelentős szerepe van az emberek fizikai és mentális egészségének támogatásában. A diagnosztikai tesztek fejlődése új lehetőséget nyit a fertőzések széles körében és a rendelkezésre álló lehetőségek megismerése létfontosságú a fertőzések elleni küzdelemben.
A chlamydia trachomatis az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés. Az esetek nagy részében nem jelentkeznek tünetek, így a fertőzés diagnosztizálása nehéz. A kezeletlenül maradt fertőzés komplikációkhoz vezethet a húgycsőben, méhynyakban, méhtestben és prosztatában, továbbá meddőséget is okozhat (11). A chlamydia fertőzés antibiotikummal gyógyítható. A tesztelés fontos stratégiai eszköz a fertőzés következményeinek enyhítésében, illetve az antibiotikum rezisztencia elleni harcban. Mivel a chlamydia replikációja a gazdasejtben eltérő lehet (gyakran alacsony), nagy szenzitivitású tesztre van szükség a kimutatásához. A gyors antigén tesztek nem ajánlottak a kórokozó kimutatására, de a szerológiai tesztek alkalmasak a krónikus, illetve akut fertőzés kimutatására (12). A PCR technológiát alkalmazó nukleinsav-amplifikációs tesztek (NAAT) a tenyésztést váltották fel a chlamydia kimutatás diagnosztikai arany sztenderdjeként. A magasabb érzékenység nagyobb pontosságot biztosít, ami nemcsak a prevalencia csökkentését segíti elő, hanem javítja a fertőzés megértését is.
Ez a szexuális úton terjedő bakteriális kórokozó leggyakrabban a torok, a végbélnyílás vagy az urogenitális traktus fertőzését okozza. A baktériumok behatolnak és hozzátapadnak a gazda szövethez, gyulladásos választ okozva, ami gyakran látható folyáshoz vezet. Ezek a baktériumok ezután felfelé terjedhetnek az urogenitális traktuson keresztül. Ez a nőknél a húgycsövet, a méhnyakat és a petevezetékeket érintő szövődményekhez vezethet. Továbbá kezeletlenül a fertőzés komplikációkat okozhat a várandósság során, illetve akár mindkét nemnél meddőséghez is vezethet. A klinikai mikrobiológiai laboratóriumok nagy szerepet játszanak a fertőzések elleni védekezésben. Mind a tünetmentes, mind a tünetes populációk hatékony szűrése segíthet megfékezni a fertőzés terjedését, csökkenteni a prevalenciát és tovább javítja a fertőzés megértését.
Komplex szexuális úton terjedő bakteriális fertőzés, mely gyakran tünetmentes, azonban akár méhnyak gyulladást is okozhat. Ez a kórokozó a felelős a nem gonococcus okozta húgyúti ferőzések 15-20%-áért, ebből a nem chlamydia okozta fertőzések 20-25%-áért és a perzisztáló vagy visszatérő húgyuti fertőzések 30%-áért (13). Az utóbbi időben bebizonyosodott, hogy a fertőzés súlyosabb szövődményekkel jár, mint azt korábban gondolták. A fertőzés kezelés nélkül több komplikációt is okoz a várandósság során, melyek például koraszüléshez és vetéléshez vezethetnek. De okozhat szexuális úton szerzett reaktív ízületi gyulladást és meddőséget is (14,15). A mikroba kimutatása tenyésztéssel körülményes idő- és munkaigényes, azonban a korszerű PCR technológiával a tudósoknak sikerült felfedezniük, hogyan működik ez a rejtélyes organizmus, és hogyan lehet azonosítani és kezelni a növekvő betegpopulációban.
Könnyen gyógyítható parazita fertőzés, mely ritkán okoz tüneteket. Azonban ha sokáig kezeletlenül marad, akkor húgyúti gyulladást és terhességi komplikációkat okozhat. A Trichomonas nem tartozik a rutin STD vizsgálatok közé, azonban a szenzitív PCR teszttel a ferőzési arány csökkenthető és a kezelés is időben megkezdhetővé válik.
A herpes simplex vírus jelentős kockázatot jelent az immunkompromittált betegek és várandósok körében. A HSV-1 orális érintkezés útján terjed, és elsősorban ajakherpeszt okoz, míg a HSV-2 szinte teljes egészében szexuális érintkezés útján terjed, genitális herpeszt okozva (tünetei lehetnek láz, viszketés, égő érzés és vizelési nehézség). Mivel azonban ezeknek a fertőzéseknek a többsége tünetmentes vagy fel nem ismert – a genitális herpeszben szenvedő betegek akár 90%-a diagnózis nélkül maradhat. (16) Ezenkívül fennál a veszélye, hogy a terhes nők a vírust a magzatra vagy a gyermekre továbbítják, ami súlyos betegséget, sőt csecsemőknél akár halált is okozhat. A kezeletlen fertőzésben szenvedő felnőtt betegeknél számos szövődmény jelentkezhet, húgyhólyag problémáktól, az agyhártyagyulladáson át a végbélgyulladásig. Az aktív fertőzés jelentős negatív hatással lehet az ember fizikai és pszichés egészségére is. A megfelelő monitorozás és a kezeléshez való hozzáférés segíthet csökkenteni a HSV-fertőzés terjedésének kockázatát, hangsúlyozva a megbízható diagnosztikai vizsgálatok szükségességét.
A várandós gondozás során a congenitális fertőzések kezelése és megelőzése kritikus jelentőséggel bír. A fertőzés vertikálisan terjed az anyáról a magzatra a várandósság, illetve a szülés során. A congenitális fertőzés gyűjtőfogalom, mely olyan fertőzéseket foglal magában mint a toxoplasmosis, HIV, hepatitis B, syphilis, rubeola, cytomegalovirus, és a herpes simplex vírus. Ezek a fertőzések a perinatális morbiditás és mortalitás fő tényezői, az alacsony és közepes jövedelmű országokban a halvaszületések akár 50%-át, a magas jövedelmű országokban pedig 10-25%-át teszik ki. (17) A generalizált fertőzések mortalitása 20% körüli, a gyógyult esetekben a maradandó idegrendszeri károsodás aránya 20-30%, gyakori komplikáció a szenzoros halláscsökkenés is. A CMV az összes élveszületés körülbelül 1%-át érinti. A veleszületett CMV-fertőzés a szenzorineurális halláskárosodás leggyakoribb nem genetikai oka, illetve a gyermekek idegrendszeri fejlődési rendellenességeinek egyik fontos oka.
A Roche átfogó vizsgálati kínálata a TORCH panelen (toxoplazmózis, rubeola, CMV, HSV) kívül egyre több fertőző betegség-tesztet is tartalmaz, amely magában foglalja a Toxo IgG aviditás és CMV IgG aviditás teszteket, amelyek a mai napig gold standardnak számítanak e fertőzések kimutatásában.
Az Elecsys® csontmarkerek fontos diagnosztikai eszközök a csontritkulás és egyéb csonttal összefüggő betegségek felismerésében és kezelésében az osteodensitometriát kiegészítve. A csontmarkerek választ adnak a D vitamin mennyiségével kapcsolatban, a kóros kalciumszintek kivizsgálásakor, illetve a csont turnover felmérése és az osteoporosis terápia monitorozása során is.
A termékinformációk és a betegségekről készült általános jellegű információk nem helyettesítik az orvosi tanácsadást és önmagukban alkalmatlanok diagnózis felállítására. Bármilyen betegség gyanúja esetén forduljon kezelőorvosához a helyes diagnózis meghatározása érdekében.